Florida-Georgia ACM Student Workshop 2023, April 1st - 2nd

The Florida-Georgia Applied and Computational Math (ACM) Student workshop is for graduate students, postdocs, professors, and other researchers in Florida and Georgia to meet in an informal setting, to exchange ideas, and to highlight local scientific computing research. The symposium will be held every year and is open to the entire research community.

• The plenary talks will be held at EOA 1050
• The poster sessions will be held at the lobby infront of EOA 1050
• Coffee will be provided at the lobby infront of EOA 1050
• Lunch will be at Suwannee Dinning Hall We need to move together!
• Awards for the best talks/posters

Registration

• Registration deadline is March 25th, 2023. To register click here.
• Any question regarding registration may be addressed to the organizers.

Plenary Speakers

1. Feng Bao, Florida State University
2. Sanghyun Lee, Florida State University
3. Wenjing Liao, Georgia Tech University

Support

• Limited number of graduate students will be supported for their accomodations.
• Lunch will be provided on April 1st, 2023

Schedule

Saturday, April 1st

08:30 - 09:30am Registration
09:30 - 10:00am Opening Remarks
10:00 - 10:45am Plenary Speaker I: Stochastic maximum principle approach for reinforcement learning with parameterized environment (Feng Bao)
10:45 - 11:45am Student Talks Session I
1. Nicholas Ossi, Space-Time Shifted Nonlocal Integrable Systems
2. Daniyar Omarov, Techniques for Continuous Optimal Transport Problem
3. Siming Liang, Convergence Study for Solving the Data Driven Feedback Control Problem
11:45 - 01:30pm Lunch (Suwannee Dining Hall)
01:30 - 02:15pm Plenary Speaker II: Physics-preserving enriched finite element methods (Sanghyun Lee)
02:15 - 03:15pm Student Talks Session II
1. Sam Dent, Analytical Study of Feedback Control Data Assimilation Algorithms for Ocean Models
2. Matt Dallas, Newton-Anderson at Singular Points
3. Jean-Francois de Kemmeter, Self-segregation in heterogeneous metapopulation landscapes
03:15 - 03:45pm Coffee Break
03:45 - 04:25pm Student Talks Session III
1. Sanjeeb Poudel, Phase-field modeling of elastic bending energy.
2. Mohammed AbuShoShah, Amplitude Modulation of Screech Tones
04:25 - 05:25pm Poster
1. Cheng, Jiahui, High Dimensional Binary Classification under Label Shift: Phase Transition and Regularization
2. Gutierrez Hernandez, Sebastian, B├ęzier approximation in Wasserstein space
3. Rojas, Kevin, Bezier curves on Wasserstein Space
4. Shroff, Rhea, Acceleration for Shifted Symmetric Higher Order Power Method
5. Amanfu, Mawutor, A deterministic decentralized algorithm for large swarm path planning
6. Dahal, Biraj, Analysis and Estimation of Deep Generative Models on Manifolds

Sunday, April 2nd

09:00 - 09:30am Coffee
09:30 - 10:15am Plenary Speaker III: Machine learning theory of deep neural networks for data with low-dimensional structures. (Wenjing Liao)
10:15 - 11:35am Student Talks Session IV
1. Savvas Sardelis, Statistical Theory for Complex Dynamical Systems
2. Mengyi Tang Rajchel, Weakident: Weak Formulation For Identifying Differential Equations Using Narrow-Fit and Trimming
3. Yi-Yung Yang, Finite element method for coupled flow and transport system
4. Harris Cobb, Solving Maxwells Equation in 2D with Neural Networks with Local Converging Inputs
11:35 - 11:45am Closing Remark

Organizers

1. Feng Bao, Department of Mathematics, Florida State University
2. Sung Ha Kang, School of Mathematics, Georgia Institue of Technology
3. Sanghyun Lee, Department of Mathematics, Florida State University
4. Wenjing Liao, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
5. Ziad Musslimani, Department of Mathematics, Florida State University
6. Haomin Zhou, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology

Sponsors

1. Department of Mathematics, Florida State University
2. School of Mathematics, Georgia Tech Univeristy